ULAŞTIRMA ELEKTRONİK TAKİP VE DENETİM SİSTEMİ (U-ETDS) AMACI NEDİR?

ULAŞTIRMA ELEKTRONİK TAKİP VE DENETİM SİSTEMİ (U-ETDS) AMACI NEDİR?


U-ETDS sisteminin amacı; karayollarında yapılan her türlü taşımacılığı güven ve disiplin altına almak için bilgileri kayıt altına alarak, verilere gerçek zamanlı ve doğru şekilde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ulaştırılmasıdır.


U ETDS sistemi sayesinde ulaştırılacak olan bu veriler, yolların daha güvenli hale gelmesini sağlayacak; ayrıca yolcu, kargo ve yük taşıyan araçların güzergahları, yük miktarı, yolcu sayısı gibi bilgilerin yola çıkılmadan ilgili bakanlığa haberdar edilebilmesi mümkün olacaktır.


U etds sistemi üzerinden, karayolları trafiğine çıkan ticari araçların taşıdıkları yolcu ve eşyaya ait olan bilgilerine ulaşım sağlanabilmektedir.


Güvenlik açısından ele alındığı zaman ise; u-etds sistemi online veri girişleri ile, yolcu ve eşyalara ait olabilecek güvenlik açıklarının kapatılması, taşımacılıklarda korsan taşımacılığın engellenmesine destek sağlayacaktır. Ayrıca Bakanlık sisteminde toplanan operasyonel öneme sahip u etds verilerinin talep edilen birimlere (örneğin; EGM, Jandarma, İstihbarat vb.) anlık paylaşımları yapılabilecektir.