U Etds Giriş

U Etds Giriş

Giriş yapmak için buraya tıklayınız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından hazırlanan Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi U Etds giriş yaptırmak zorunludur. Korsan taşımacılığını ortadan kaldırmak için uygulamaya giren bu sisteme kayıt olmayan taşımacılara ağır yaptırımlar da uygulanmaktadır. Yolların daha güvenli bir hale gelmesi için devreye sokulan U Etds, yolcu taşımacıların sorumluluklarından kaçamamasını da sağlayacaktır.

Taşımacılık faaliyetleri yürüten kişiler yapacakları sefer ile ilgili bilgileri sisteme girmek zorundadır. U Etds kapsamına dahil edilen taşımacılıklar ise şunlardır:

Tarifeli yolcu taşımacılığı,

Tarifesiz yolcu taşımacılığı,

Kargo taşımacılığı,

Eşya taşımacılığı,

Terminaller (T belgeliler).

Tarifeli ve tarifesiz yolcu taşımacılığında güzergah kodu, araç plakası, sefer tarihi gibi sefer bilgilerinin yanı sıra yolcu ve görevli personellerin uyrukları, kimlik bilgileri, iletişim adresleri gibi bilgilerinin de sisteme girilmesi gerekmektedir.

Bu bilgiler U Etds’ye girilmediği taktirde belge sahiplerine 10 uyarma verilmektedir. Yanlış girildiğinin tespit edilmesinin yaptırımı ise 5 uyarmadır. Bilgilerini düzenli ve doğru şekilde giren araçların ise varsa önceden aldıkları uyarmaları silinmektedir. Yani sisteme giriş yapmayan taşımacılar cezalandırılırken, uygulamayı doğru kullananlar da ödüllendirilmektedir.

U Etds İle Amaçlanan Nedir?

Bu uygulamanın en temel amacı karayollarını disiplin altına almaktır. Böylece korsan ya da eksik belge ile taşımacılık yapanların önüne de geçilmiş olacaktır. Karayollarında yapılan yolcu ve yük taşımacıkları kayıt altına alınacak ve güvenlik açıkları kapatılmış olacaktır. Ayrıca bu sistem ile ulusal güvenlik açısından, taşımacılığa ait veriler anlık bir şekilde paylaşılacaktır.

Bunların yanı sıra toplanan bilgiler istatistiksel verilere de dönüştürülecektir. Bu istatistikler de geleceğe yönelik yapılacak planlamalar için bilgiler sağlayacaktır. U Etds taşımacılık firmalarını tedirgin edebilmektedir. Fakat bakanlıktan yapılan açıklamalar bu tedirginliğin yersiz olduğunu dile getirmektedir. Bu sistem taşımacılık faaliyetleri yürüten firmalara da fayda sağlayarak taşıma güzergahlarını, zaman ve ücret tarifeleri hakkında bilgileri taşımacılara elektronik olarak bildirecek ve bu da büyük bir zaman kazandıracaktır.

U Etds giriş işlemlerinin nasıl yapılacağına dair detaylı bilgilere firmamız aracılığıyla ulaşılabilmektedir. Ayrıca kayıt işlemleri de firmamız tarafından yapılmaktadır.