D2 için U-ETDS sistemine gönderilecek veriler turizm firmalarından gelen taleplere göre yeniden düzenlendi.

D2 için U-ETDS sistemine gönderilecek veriler turizm firmalarından gelen taleplere göre yeniden düzenlendi.


D2 UETDS sisteminde erteleme olmayacak. Tarifesiz Yolcu Taşımacılığı Yapan Firmalar için Yolculara ait koltuk numarasının da tespit edilip gönderilmesi isteniyor idi. Servis yapısında yapılan değişiklikle bu verilerin gönderilme zorunluluğu şimdilik kaldırıldı. Bununla beraber bagaj bilgilerinin eşleştirilmesi ile ilgili zorunlulukta kaldırıldı. Özellikle turizm taşıması yapan D2 firmalarında sahada bunu uygulamanın oldukça zor olacağı öngörülmekte idi.


Ayrıca Havaalanında başlayıp biten taşımalar için giriş çıkış yapılacak havaalanı bilgisinin bildirilmesi zorunluluğu getirildi. Böylece örneğin İstanbul’ dan alınıp, Bursa’ ya götürülen bir turist grubu eğer taşımacılık işlemi havalimanından başlıyor ise ilgili havalimanı bilgisini de UETDS sistemine bildirmeleri gerekecek. Havaalanı işletmecilerine en son yayımlanan havaalanı genelgesi gereği bu veri iletileceğinden veriyi iletmeyenlerin havaalanı girişlerinde problem yaşamaları muhtemeldir.


Ayrıca U-ETDS Sistemine veri gönderilirken özellikle aşağıdaki bilgilere dikkat edilmesi gerektiği bildirildi.


Sefer personel bilgileri eksiksiz gönderilmelidir.


Yolcu bilgilerinde mükerrer girişlere dikkat edilmelidir.


Grup bilgilerinde kalkış ve varış noktalarının yanında uğranılacak noktaların (il-ilçe yada bilinen adlarıyla) açıklama kısmına dirilmelidir.


Girilmesi gereken verilerin doğru bir şekilde ve zamanında(en geç 1 saat öncesi) bildirilmesi D2 Firmalarının yaptırımlara maruz kalmamaları için önem arz etmektedir.